събота, 18 февруари 2012 г.

РУСЕНСКАТА ОПЕРА – ЩРИХИ ОТ МИНАЛОТО И НАСТОЯЩЕТО

Изложба на Държавна опера – Русе във фоайето на Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий” – София

Откриване: 23 февруари, четвъртък, 17 часа

Русенската опера е създадена през 1949 година като наследник на създадената през 1919 година Оперна Дружба. Традиционализмът и грижовността на работещите в театъра довеждат до съставянето на един от най-богатите оперни гардероби в страната – над пет хиляди костюма, на богат художествен архив – стотици архивни фотографии, плакати и програмни брошури за спектаклите от миналото до днес, богата нототека – израз на богатия и разнообразен репертоар на театъра и симфоничния оркестър.
Екипът на Държавна опера – Русе с любезното съдействие на Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий” – София, избра да представи фотографии, съпроводени с биографични бележки за певците, работили в Русенската опера по време на един от най-силните творчески периоди от историята на оперния театър – започнал от средата на 60-те години до началото на 80-те години на миналия век. Ще бъдат изложени десетина от най-ценните ръкописни партитури, внушителни със своите размери, на творби на българските композитори Маестро Георги Атанасов, Парашкев Хаджиев, Симеон Пиронков, Алексъндър Райчев, Жул Леви, Найден Геров, които са срещнали българската публика за първи път на сцената на Русенската опера.

Щрихите от настоящето на Държавна опера – Русе са илюстрирани с десетки художествени плакати, създадени за премиерите на постановките от 2005 година до днес.

Четири антични костюма и древногръцки маски от постановката на „Едип Цар” от Игор Стравински ще допринесат за съчетанието на библиотечната среда с оперно-драматургичната експозиция.
Представяйки уникалните фотографии на певците, участвали в най-интересните постановки от този период, докторантът по музикознание Владимир Попов представя с кратки биографични бележки певците, превърнали Русенската опера в един от водещите и авангардни в репертоарно и постановъчно отношение оперни театри в България.

Изложбата включва и инсталацията „Кармен”, автор на която е художничката от Русенската опера Силва Райчева и представя костюмите на Кармен и Дон Хозе от първата постановка на операта „Кармен” от 1958 година.

вторник, 7 февруари 2012 г.

Българско парче сензационно достигна №2 в световна техно класация!

Krakra Hurricane /Урагана Кракра/ е името на парчето, което за първи път чухме на open - air партито на 23.07.2011 година организирано от АСФ Холдинг. Най – неочаквано то достигна второ място в световната техно класация.

„Направих парчето специално за партито и го найменувах по този начин, защото много допада на обстановката на крепостта . Когато го качих в сайта за световна техно музика, видях огромния интерес проявен към него. Побързах да съобщия добрата новина на организаторите. За първи път български артист влиза в ТОР 10 на световната техно сцена” – каза DJ Lion.

„Имах парчето на сутринта след партито като подарък от DJ Lion, който ме помоли да не го разпространявам, тъй като имал планове за него през зимата. Когато ми се обади за да ми съобщи новината бях приятно изненадан, че има толкова голям интерес към него, че стотици хиляди фенове на този стил музика ще научат за мероприятията на Крепоста и за нашия град като цяло.” – сподели организатора от АСФ Холдинг.

Парчето е съвместна продукция с италианския DJ Luigi Rocca, който съвместно с Manuel De La Mare и Alex Kenji ръководят две от най – проспериращите италиански компани за музика през последните 10 години: Hotfingers и 303 Lovers

Krakra Hurricane е пускано и чартвано от световно известни DJ като: Mark Knight, Funkagenda, Umek, Manuel De La Mare, Jerome Isma Ae, John Aquaviva, Olivier Giacomotto, Michael Woods, Butch, Ahmet Sendil, Da Fresh, D-Unity, Fergiе, Sergio Fernandez, Chus, Abel Ramos, Dimas D-Formation, Amo + Navas, Spartaque, Niki Belucci, Tube & Berger и много други.

По този начин България прави сериозна крачка в развието и популяризирането на хаус музиката в страна ни.

http://www.beatport.com/track/krakra-hurricane-original-mix/3033932
http://www.youtube.com/watch?v=QwRddmGb6Io
http://www.facebook.com/DjLionOfficial

четвъртък, 2 февруари 2012 г.

Напусна ни Анастас Анастасов

С прискърбие Държавна опера – Русе съобщава, че на 31 януари се раздели с един от най-скъпите си и дългогодишни служители на оперното изкуство – певеца Анастас Анастасов.

Баритонът Анастас Анастасов бе сред най-значимите драматични баритони в историята на Русенска опера. Със своя ярък артистизъм той претвори по неповторим начин образи, останали в историята като ненадминати образци.

Роден е през 1927 г. в гр. Горна Оряховица. Завършва Музикалната академия при Петър Райчев и се усъвършенства в студията на Христо Бръмбаров.

Постъпва солист в Русенската опера през 1955 г. Едно от първите му големи постижения е ролята на Алексей Мересиев в „Повест за истинския човек” от Прокофиев. Сред многобройните роли, които Анастасов изпълнява са Терзиев в „Антигона 43” от Пипков, Павел Власов от „Буря” от Хренников, Осман бей в „Луд Гидия” от Хаджиев, Пинг в „Турандот”, Енрико в „Лучия ди Ламермур”, Маркиз Поза в „Дон Карлос”, Шонар в „Бохеми”, Граф Алмавива в „Сватбата на Фигаро”, Княз Игор, Ренато в „Бал с маски”, Жерар в „Андреа Шение”, Холандеца в „Летящия холандец” и много други.

Сред другите му изключителни творчески постижения трябва да се подчертаят ролите на Макбет в едноименната опера и Яго в „Отело”.
В некролога, издаден от Държавна опера – Русе се казва:

„...Със своя професионализъм и артистичен плам,
със заразяващият си ентусиазъм и добронамерената си прямота, с откровената си сърдечност
нашият колега и приятел ще остане завинаги в сърцата ни и в паметта на своята публика.
Поклон пред светлата му памет!
Сбогом, дано там където отиваш има музика, която да те стопля във Вечността!...”

Поклонението пред тленните останки на певеца ще се състои от 14.30 часа във фоайето на Държавна опера – Русе, а опелото – от 16.00 часа в Катедрален храм „Св. Троица”.